YABANCI AD ALMAK YABANCILAŞMAKTIR

Y

Bu sorunun yanıtını her normal insan bilir. Okuyanınız bilir. Satın alınmayanınız bilir.

Bir insanı satın almak için mutlaka maddiyat, para, evler, hanlar hamamlar, mevkii veya kadın vermek gerekmez.

Ruha yönelik rüşvet, yani, manevi rüşvet çok daha önemli ve çok çok daha çekicidir.

Kısa yaşamımızda fazladan 1-2 kadın veya birkaç han hamamın ne önemi vardır? Öbür dünyada sonsuza dek Allah’ın cenneti vaat edilse, cennette bol huri adında hanım vaat edilse, her şey bedava olsa, yan yatılıp zevk içinde yaşama vaat edilse, bundan daha büyük davet olabilir mi, bir düşününüz.

Gerçekten de cennet vaat etmek en güçlü çekici, belki de rüşvetlerin en büyüğüdür. İnanırsanız, bittabi.

Konu değişmeden önce biliniz ki Türkçe bir Türkün övünmesini sağlayabilecek kadar yetkin, yetişkin ve güzel bir dünya dilidir. Onu geliştiriniz ve yüceltiniz. Onu birleştiriniz ve seviniz. İşte budur Türklam Yaşam Felsefesinin dileği.

Rus adı almayınız. Rus sanırlar; Arap adı almayınız, Arap zannederler.

Konunun burasında başımdan geçen başka bir öyküyü anlatmadan geçemedim. Fransa’da otururken oturma iznini yeniletmek için, bir gün polise gitmek gerekti. Metrodan çıkıp yürürken yanımda bir Türk daha belirdi. Konuşa konuşa kapıya vardık. Yabancılar için iki ayrı yön belirtilmiş: Avrupa Konseyi Üyeleri ve Mağrip yani Arap ve Afrika Ülkeleri.

Görevli polis adıma baktı, “ Erdem, Türk’sünüz”  deyip Avrupa Ülkeleri tarafına yönlendirdi. Birkaç adım ilerleyip bekledim. Polis yanımdakinin pasaportuna baktı, ay-yıldız var, yani bir yerde, ayni zamanda, İslam yani Arap işaretleri,  isim de Abdullah! ” Abdalla,” dedi Fransızca okunuşuyla ve ekledi. ” Arap adı, Mağrip tarafına gideceksiniz”.

Abdullah beyin düştüğü durumu anlatmaya gerek yok. Ben yürüyüp gittim. İşimi bitirip geri geldiğimde adamcağız hala Abdullah’ın Türk adı olduğunu anlatmağa çalışıyordu!

 Hun Türkü olup Macar görünmeyin, uyduruktan Macarca konuşmaya kalkmayın. Yaparsanız,  birkaç yüz sene sonra ne olduğunu tarih bize ne güzel öğretiyor! Hun Türklerinin tamamı Macar olmuş. Dil Macarca. İsimler Macarca. Devlet Macar. Din Hristiyan.  Hun Nerede? Hiç yok. Hiç Türklükleri kalmamış.

         Bu nedenle Türklam ile birlikte lütfen artık sadece Türkçe adlar alınız. Kentlerinize, sokaklarınıza, gerekli yerlere Türkçe ad veriniz.